ARO, ARO, ARO!!!

 ARO, ARO, ARO!!!

Potrebujete silu, vytrvalosť a rôzne športové zručnosti, no potrebujete aj silu ducha, schopnosť pomáhať iným a odvahu prekonávať akékoľvek prekážky. Potom si môžete vypočuť pokrik ARO, ARO, ARO!!! na ktorýchkoľvek pretekoch Spartan. Tie si začiatkom septembra vo Valčianskej doline užili aj traja slovnaftári: Anikó Halgašová, Ela Jakubovičová a Michal Brucháč.

Čo vám tento šport dáva?
Anikó:
Na prvého Spartana som sa prihlásila v roku 2016 – bol to SPRINT, „malý“ Spartan, v Nitre a bol to pre mňa neuveriteľný zážitok. Bolo tam asi 3000 ľudí a atmosféra a energia boli ako z iného sveta. Postavila som sa na štart a netušila som, čo ma čaká. Bolo to vyše 5 km behu a viac ako 20 prekážok – brodenie sa potôčikom, šplhanie po lane, preskakovanie drevených stien, lezenie popod ostnatý drôt v blate… proste mega šialený zážitok a krásna medaila. Tie zážitky z pretekov pretrvávajú mesiace a roky. Kde len tak v lese uprostred „ničoho“ natrafíte na 144 schodov a vybehnete si ich, kedy sa brodíte potokom pri -5 °C alebo sa postavíte na štart 16 km behu v premočených teniskách, lebo leje ako z krhly? Na Spartanovi. Tam pochopíte, že človek dokáže čokoľvek, čo chce. Spartan ma naučil nevzdávať sa a bojovať.
Ela: So Spartanom som začala hlavne preto, aby som svojmu okoliu dokázala, že aj vegáni môžu byť siloví a vytrvalostní športovci a že pri rastlinnej strave určite netrpíme nedostatkom proteínov. Dnes viem, že Spartan race je nielen o posúvaní fyzických hraníc a o tvrdej, cielenej a konzistentnej príprave, ale najmä o mentálnom nastavení. Práve myšlienky zohrávajú veľkú úlohu pri potláčaní predštartovej nervozity, prekonávaní strmých, rozbahnených kopcov a aj pri zdolávaní ťažkých prekážok. Vôľa nevzdať sa je jedným zo základných predpokladov dokončenia pretekov. Nie nadarmo je heslom Spartan Race „Pochopíš až za cieľovou čiarou“, pretože každé úspešné dokončené preteky prinesú príjemnú fyzickú únavu a pocit eufórie.
Michal: Ide z veľkej časti o prekonávanie seba samého, posúvanie limitov, zlepšovanie sa a rozvoj. Asi najlepšie je, že človeka to vedie k rozvoju komplexu schopností a zručností, nie je to len jednostranne zamerané. Filozofiou týchto pretekov je práve univerzálnosť a schopnosť vedieť prekonať všetky prekážky na ceste, čo vychádza z filozofie výchovy a života pôvodných Sparťanov.

Na čo ste na seba najviac hrdí?
Anikó:
Na posúvanie svojich hraníc a neustálu motiváciu zlepšovať sa. Na namotivovanie svojich známych, na ich úsmevy a hrdosť na seba samých po pretekoch.
Ela: Hrdá som najmä na to, že tento rok som sa zúčastnila všetkých Spartanov na Slovensku a že som si vyskladala tzv. Trifecta medailu za dokončené tri stupne obtiažnosti. Potešili ma aj umiestenia v prvej trojke, či už medzi ženami alebo vo svojej vekovej kategórii. Motivuje ma to dávať si vyššie ciele nielen v športe.
Michal: To, že sa dokážem zlepšovať a zvládnuť prekážky, ktoré som pred tým nedokázal zdolať. Samozrejme, tým, že preteky sa merajú na čas, aj zlepšenie času prináša radosť. Osobitne poteší napríklad aj nominácia na majstrovstvá Európy alebo sveta.

Aké máte pred sebou plány a sny?
Anikó:
Ďalej sa zlepšovať.
Ela: Pri Spartanovi platí: vždy to môže byť ťažšie. Do budúcej sezóny plánujem pridať preteky aj v susedných krajinách, spraviť Trifecta weekend, teda dokončiť tri stupne pretekov na jednom mieste počas jedného víkendu, a ak poriadne „zamakám“, vyskúšať si aj Spartan Ultra, čo je 50 km a 60 prekážok.
Michal: Ďalej sa zlepšovať.

Zdieľať článok

© 2020 SLOVNAFT, a.s.
powered by dotcom.sk
SLOVNAFT, a.s.