Deň s Martin Horákom a Ľubošom Kalousom

 Deň s Martin Horákom a Ľubošom Kalousom

Veľmi dobrý tím, ktorý výborne spolupracuje a navzájom sa dopĺňa. Prvotnú informáciu o projektových manažéroch generálnych revízií na FCC Martinovi Horákovi (Slovnaft) a Ľubošovi Kalousovi (SMaO) môžeme po dni strávenom s nimi len potvrdiť. Sála z nich profesionalita aj priateľstvo.

Jeden začne, druhý dokončí
S Martinom Horákom sa stretávame o 6:45 pred Reprografiou. Už má za sebou úvodné kolo vybavovania mailov a denných hlásení. Sadáme do auta a ideme na „sajt“ (z angl. site), na FCC. Čaká nás tam jeden z míľnikov tohtoročných generálnych revízií (GR) – osadenie 70-tonovej kupoly s novými cyklónami na reaktor, a tiež jeho „parťák“ – Ľuboš Kalous z SMaO, ktorý riadi práce priamo na mieste. Martin pôsobí striedmo, rozpráva ticho a zdá sa, že viac pozoruje, ako zasahuje. Ľuboš je zas človek, ktorého počujete už z diaľky. Ku všetkému má čo povedať a hneď viete, čo si myslí.

Ranné porady
Pred unimo bunkami sa už pred zrakom Ľuboša schádzajú robotníci a chystajú sa na ďalší pracovný deň. Pravidelná ranná porada býva o 8:00, kde sa zhodnotí postup prác a rozdelia sa úlohy na aktuálny deň. Dnešok je však výnimočný, preto o 7:00 začíname mimoriadnu poradu k dvíhaniu kupoly. Vedeli ste, že FCC má svoje uličky aj námestia? Tie v bezprostrednej blízkosti reaktora budú dnes na istý čas uzavreté a pozastavené budú aj všetky práce na reaktorovom okruhu – kým nebude kupola osadená na vrchu reaktora. Bezpečnosť ľudí je prvoradá. Kupola spolu s cyklónami váži 70 ton a dvíha ju žeriav s nosnosťou 700 ton, jediný v Česku a na Slovensku. Ľuboš rozdeľuje úlohy, kto je za čo zodpovedný, porada sa končí pridelením vysielačiek.

Dva okruhy
Martin Horák je projektovým manažérom za Slovnaft. V princípe dohliada na prípravnú fázu tímu GR a koordinuje práce tak, aby dodávateľ – SMaO, zabezpečil všetky zákazky v požadovanom čase a kvalite s podporou tímu GR. Ľuboš Kalous je projektovým manažérom za SMaO. Zodpovedá za dodávateľov a zabezpečenie potrebných profesií. Kým finišujú práce pred samotným dvíhaním kupoly, s Martinom si prejdeme FCC. Generálky sú rozdelené na dve časti – reaktorový okruh a práce mimo neho. „Tie sú už na 90 % hotové. Zariadenia sú zložené a pripravené na skúšky pred nábehom,“ hovorí. Celkovo je to takmer 500 zákaziek vrátane revíznych nálezov.

Kameraman aj riaditeľ
Koniec obhliadky urýchli telefonát. Prišiel kameraman, ktorý spraví časozberné video zo zdvíhania. „Chceli sme nakrútiť aj skladanie kupoly, ale to sa kvôli počasiu odďaľovalo, nakoniec to nevyšlo,“ dodáva Martin. Okolie reaktora a stolice, kde sa zatiaľ kupola nachádza, pútajú pozornosť. „Tak, chlapi, dnes to dáme,“ hovorí Ondrej Zákutný, nový riaditeľ SMaO, ktorý prišiel na miesto. „Uvidíme, len nech to tam hore dostaneme bez problémov,“ odpovedá Ľuboš. Vo vzduchu cítiť výnimočnosť dňa.

Pred zdvihom
„Trhá mi srdce, keď počujem tento zvuk,“ hovorí Ľuboš, keď sa z diaľky blíži siréna. Pozerá sa na cestu a odľahne mu, keď hasičské auto odbočí inam. „Dobre je, že nejdú k nám, ale zle, že vôbec idú.“ Ľuboš má na starosti dodávateľov a ľudí. Ak by sa u nich niečo stalo, spolu s Martinom sa to dozvedia až ako druhí. „V prvom rade musia volať 2222, až potom informujú nás,“ dodáva. Denne na FCC pracuje takmer 300 ľudí.

10:00 hod
HSE hliadky uzatvárajú vyhradený priestor. Kupola je pripevnená na rameno 700-tonového žeriavu a ten ju začína dvíhať. Žeriav je z Česka. Chlapi, ktorí manipulujú s kupolou, z Poľska. „Sú šikovní a skúsení, chodia po európskych rafinériách a robia tieto práce. Vedia to,“ zhodujú sa obaja. Prenos kupoly zo stolice na vrch reaktora trvá takmer hodinu a pol. Chlapi sledujú vietor. Jeho rýchlosť je stále v norme. „Problémy vie narobiť nárazový vietor, ktorý dokáže rozhojdať aj 70-tonovoý kolos,“ vysvetľuje Martin. Kupola sa nachádza nad reaktorom. Žeriav spomalí – je potrebné napasovať cyklóny tak, aby zapadli presne do plášťa.

Poludnie
Kupola sedí na vrchu reaktora. Je niečo pred pol dvanástou. „Odľahlo nám, pretože veľa vecí je na to napojených a môže sa pokračovať,“ hovorí Martin. „Zas sme o kus ďalej, dve tretiny máme za sebou,“ dodáva Ľuboš. Môže sa ísť na obed. Najnáročnejšiu operáciu dňa máme za sebou. Popoludní kolotoč pokračuje. Porada s jednotlivými profesiami je rýchla. O čosi dlhšie trvá sumarizácia armatúr – ktoré sú v oprave, ktoré sa už vrátili, tie, ktoré sú neopraviteľné, je potrebné kúpiť nové.

Obhliadka
Popoludní ešte riešia odovzdanie prác od jedného zo subdodávateľov. Okolo tretej sa vydávame na obhliadku. Ľuboš si všetko obehne za deň trikrát – ráno, na obed aj večer pred odchodom. „Kdekto vám niečo povie, ale treba to vidieť a preveriť,“ hovorí. Pozerá všetko, pripravené náhradné diely, štítky na armatúrach, oblečenie aj fľaše s vodou, ktoré musia byť podpísané. „Ak nie sú, beriem to tak, že ju chcú po niekom hodiť. Všetkým som na začiatku predviedol, čo môže spôsobiť pád fľaše z výšky,“ dodáva. O 16-tej sa lúčime. Pre Martina končí pracovný deň na „sajte“ a pokračuje administratívou v kancelárii. „Robím aj fakturácie za technologické zarážky z apríla a prehľad nákladov za celé oddelenie, takže mám ešte čo robiť,“ hovorí. Ľuboš zostáva na mieste a ďalej dohaduje dodávky materiálu. Ako každý deň počas generálok, aj teraz odchádza domov večer o šiestej večer.

Takmer nonstop
Martin a Ľuboš sú na mieste počas generálok FCC každý deň. Po 14 dňoch majú povinnú prestávku. Martin mal v sobotu, Ľuboš v nedeľu. V pondelok sú už na mieste zase spolu. „Je veľmi dobrý, čo sa týka komunikácie s dodávateľmi. Nerobí tu prvýkrát, veľa si pamätá, postupy, históriu zariadení, má veľký prehľad. Vie si skoordinovať ľudí, má u nich rešpekt. Berie si tú prácu k srdcu, niekedy až moc,“ hovorí o svojom kolegovi Martin. „Takého puntičkára ako on tak ľahko nenájdete,“ rozpráva zas Ľuboš: „Je to pedant, jeden z tých, na ktorých sa môžem spoľahnúť. Už sme si čo to spolu odskákali za tých 42 rokov, aj sme sa neraz pohádali. Teraz to tak vyšlo, že sme sa opäť stretli tu. Je to jeden z najlepších kamarátov, akého mám.“ Martin a Ľuboš sa poznajú od základnej školy. Vyrastali spolu, bývali tri domy od seba. Opäť sa stretli na vysokej škole a potom v Slovnafte. A aktuálne pri generálkach na FCC.

Zdieľať článok

© 2019 SLOVNAFT, a.s.
powered by dotcom.sk
SLOVNAFT, a.s.